Régen ha egy érdekesebb növényhez hozzá akartam jutni, az ebayen keresztül vásárolgattam. De mostanra már mindegy hogy egy különlegesebb trópusi vagy kerti növényt keresünk mind megvásárolható kis hazánkban is. Én egy olyan kertet szerettem volna létrehozni, ahol mindig virágzik valami. Természetesen ez alól a téli időszak sem kivétel. Állandóan böngészem a külföldi fórumokat meg az instagramot, és keresem, hogy másoknál milyen nyíló bokrok virágoznak a tél folyamán. El is kezdtem gyűjteni a télen nyíló cserjéket, minden évben gyarapítom 1 újabbal a gyűjteményemet. Nincs annál csodálatosabb, mikor a hideg télen egyszer csak tele lesz illatozó virággal egy bokor a kertben, érdekes módon, mindig vannak olyankor is már korán ébredő rovarok akik jönnek lakomázni.

Nálunk először decemberben mindig a Helleborusok kezdenek virágozni. Nagyon szeretem őket régóta gyüjtöm is és szaporítom, mára elég sok Hunyor nyílik náluk decembertől áprilisig sorban. Tavaly ez a szép sárga Helleborusom nyílt elsőnek december végén.

 

 

 

 

Helleborus

Van egy szép igénytelenebb Camelliám, a Camellia sasanqua Yuletide nevű. Ez egy szép piros szimpla virágú változat, aminek különlegesége, hogy a legtöbb esetben, már karácsonykor is nyílik , ezért karácsonyi Camelliának is nevezik. Én ősszel vásároltam, nálam még bimbós, ahogy kinyílik teszek majd ide fel képet róla.

Az Erica carnea bokrok között is tudunk olyan fajtákat találni amik már decemberben virágoznak. Ilyen például a December Red rózsaszínes virágú

Erica carnea December Red
Erica carnea December Red

és a Erica carnea ‘Schneekuppe’, amelyik fehér virágú és októbertől áprilisig is nyílhat.

Erica carnea ‘Schneekuppe’
Erica carnea ‘Schneekuppe’

 

Januárban minden évben menetrendszerűen indul a  Chimonanthus praceox virágzása. Azt hiszem 10 éve ültethettem, mára már nagyon nagy bokor lett, rengeteg virág nyíladozik és illatozik rajta a hideg teleken.

 

Chimonanthus praceox

 

Az Instagramon szerettem bele egy hatalmas futónövénybe amiről sosem hallottam addig, Garrya Elliptica James roff  a neve. Azonnal elkezdtem keresgélni és végül az Ebayen az Egyesült Királyságból tudtam egy szép bokrot rendelni. Nagyon jópofa barkához hasonló, de annál sokkal díszesebb virágzata van, ami ha jól érzi magát, 30 cm hosszúra is meg tud nőni. Idővel nagyon nagy növény lesz, ahogy látom nem nő túl gyorsan, nekem már 2 éve megvan és nagyon keveset nőtt. De virággal megörvendeztetett már, nagyon tetszett, várom hogy nagy bokor legyen, ritka szép látvány lehet rengeteg virággal. Enyhébb időben már decembertől is nyílhat.

 

Garrya Elliptica James roff

 

Ami szintén decembertől nyílhat, de nálam csak márciusban nyílott tavaly , az egy szép bangita, a Viburnum tinus Eve Price. Szép örökzöld tömött bokor, rengeteg virágot hoz, nagyon mutatós. Rózaszín bimbói ősztől már a bokron vannak, de nyílni csak télen kezd majd el.

 

Viburnum tinus Eve Price

 

Februárban már több cserje is kibontakozik, az egyik a Lonicera fragrantissima, amint a nevében is benne van nagyon illatos. Nincsenek túl nagy virágai, de ellepik a bokrot és az ébredező rovarok nagyon szeretik. Háttér növénynek érdemes ültetni, mert az év többi részében nem olyan mutatós a levélzete. Nálunk a tó mellett van, előtte van egy hatalmas csíkos zebrafű, ami mikor még a bokor nyílik teljesen alacsony és a nyár folyamán kb 160 cm magasra megnő, addigra már magára vonja a tekintetet.

 

Lonicera fragrantissima

 

Egy másik februári cserje szintén egy lonc, Lonicera Elisae. Szintén bókoló virágai vannak, ez egy szellősebb cserje mint az előző, és rövidebb ideig nyílik.

 

Lonicea Elisae

Ilyenkor nyílik még a Jasminum nudiflorum és a Viburnum x bodnantense. A téli jázmin kicsit hamarabb kezd nyílni és a bangita nem sokkal  később követi is.  Azért említem így együtt őket, mert nálunk egymás mellé vannak ültetve és szépen mutatnak együtt.  Elég régen ültettem őket, talán 20 éve , mostanra már szép magas bokrok lettek. A szomszéd tűzfala előtt van a legtöbb téli cserjém, télre lombbal takarom is őket, így elég védett helyen vannak.

 

Jasminum nudiflorum és a Viburnum x bodnantense

 

Február és március között még egy cserjém nyílik, az Abeliophyllum distichum ( Koreai hóvessző). Ez a többinél egy alacsonyabb, inkább elfekvő bokor. Pont tegnap néztem, kicsit meg van zavarodva, mert már nyílik rajta 1-2 kis virág. A virágai nem túl nagyok de intenzíven illatosak, szépen mutatnak az egészen sötét ágain.

 

Abeliophyllum distichum

Ha februárban már süt a nap és sugaraival felmelegíti a földet, a Cyclamen Coum növényeken is megjelennek a virágok. Én nagyon rég ültettem el az első gumókat és mivel hagyom hogy elszórják minden évben a magjaikat, szépen elterjedtek már. Így foltokban nagyon szépen mutatnak ilyenkor.

 

A Hamamelisek tavaly március legelején nyíltak de volt olyan év, hogy már januárban. Függ attól mennyire kemény a tél. A Hamamelis virginiana az alapfaj,(nagyon illatos virágú) az korábban nyílik és egy kicsit kisebb virágú mint az intermedia Diane. Az utóbbi sokkal szebb is. Az első úgy került hozzám, hogy egy másik növényt rendeltem az Egyesült Királyságból és virágzáskor derült ki, hogy nem azt küldtek amit rendeltem. Sebaj, szépen fejlődik, és idén már nagyon sok bimbó van rajta, úgyhogy szép színfolt lesz idén már a kert ezen időszakában. Tavaly kaptam még egyet, az Arnold Promise fajtát, ez a Hamamelis az egyik legkorábban nyíló, már decembertől virágozhat.

 

Hamamelis virginiana

 

Hamamelis intermedia ‘Diane’

 

Hamamelis Arnold Promise
Hamamelis Arnold Promise

 

Szintén a Hamamelidaceae csoportjába tartozik, így rokonságban velük a kertünk közepén álló Parrotia Persica Oktober díszfánk. Február tájékán jelennek meg rajta is a nem túl látványos virágok.  Ez a fa nagy kedvencem, lassan nő ugyan, de ősszel olyan csodásan néz ki a színesedő leveleivel, hogy álmodni sem lehet szebbet. Úgyhogy örülök, hogy rá esett a választásom annak idején.

 

Parrotia Persica Oktober
Parrotia Persica Oktober

Márciusban nyílik még egy szép virágú cserje, a Stachyurus chinensis ‘Celina’. Hosszú fürtökben nőnek a virágai, amik rengeteg apró kis virágból állnak. Nagyon mutatós növény.

 

Stachyurus chinensis 'Celina'
Stachyurus chinensis ‘Celina’

 

A díszmogyorók családjából a Corylopsis Puciflora is egy szép márciusban nyíló cserje, egyenlőre én cserépben tartom még, hamarosan nyílni fog, már nagyon dagadnak a bimbói, majd megmutatom őt is hamarosan.

 

A télen nyílók közül, nem lehet kihagyni a Bogyóspuszpángot, ami egy alacsony növésű cserje. Nekem a Sarcococca humilis Winter Gem fajtám van, 1 éve vettem, így még elég kicsike, de már idén van rajta több csokor virág is.

 

Sarcococca humilis Winter Gem
Sarcococca humilis Winter Gem

Nagy kedvenceim a Daphne növények is, sajnos nehéz idehaza ritkább fajtákhoz hozzájutni. Egy erőteljesebben növő változat a Daphne odora variegata. Illatos apró rózsaszín virágait ilyenkor már csomókban nyitja. Furcsamód róla sincs fotóm, a napokban majd pótolom mindenképp.

A télen nyíló növények között ott vannak a Clematisok is. Nekem 3 féle télen nyíló Klemátiszom van. Ha szélvédett helyre ültetjük őket, már karácsony időszakában is örülhetünk a sok csengettyűs virágjának.

Clematis Cirrhosa Freckles
Clematis Cirrhosa Freckles

Tavaly találtam egy pécsi kertészetet az interneten a Plantheon kertészetet, ahol rengeteg szép magnoliát forgalmaznak. A legtöbbjük savanyú talajt igényel, de ez a kertészet olyan alanyra oltja őket, hogy ahol nem savanyú a talaj ott is nagy valószínűséggel megmaradnak. Én egy nagyon szép fajtát a Magnolia loebnerii “Mags Piruette” tömvetelt virágút rendeltem tőlük, ami idén tavasszal nyílt is már,  ezzel a videóval zárom a felsorolásomat. Ez egy korai magnolia, nem nő nagyon magasra, sűrű gömbölyű alacsony bokorrá fejlődik.

 

 

 

Nem soroltam fel a hóvirágot, meg a barkát, hiszen azokat mindenki ismeri, de azok is hozzátartoznak természetesen a téli kertekhez. Remélem kedvet kap mindenki aki elolvasta, hogy ültessen belőlük és télre is kivirágoztassa a kertjét.

Megszakítás